Odpowiedni sprzęt komputerowy to podstawa funkcjonowania wszystkich firm. Biorąc pod uwagę, jak ważne jest zbieranie i przechowywanie różnego typu danych, programów umożliwiających korzystanie z nich w prowadzonych projektach i narzędzia pozwalające na wykonywanie wielu innych czynności. Istotne jest, aby każda firma poważnie podchodząca do swoich zobowiązań, posiadała nowoczesny sprzęt komputerowy. Jedną z ważniejszych rzeczy jest serwer.
Odpowiedni sprzęt komputerowy to podstawa funkcjonowania wszystkich firm. Biorąc pod uwagę, jak ważne jest zbieranie i przechowywanie różnego typu danych, programów umożliwiających korzystanie z nich w prowadzonych projektach i narzędzia pozwalające na wykonywanie wielu innych czynności. Istotne jest, aby każda firma poważnie podchodząca do swoich zobowiązań, posiadała nowoczesny sprzęt komputerowy. Jedną z ważniejszych rzeczy jest serwer.
Co to jest serwer?
Serwer jest urządzeniem, które umożliwia udostępnianie konkretnym użytkownikom określonych danych. Aby firma mogła wykonywać większość czynności, istotne jest, aby miała szybki i funkcjonalny serwer, bo tylko taki umożliwia płynną pracę wielu osób, które jednocześnie z niego korzystają.
Niemalże każdy komputer może być serwerem, jednakże w praktyce jest to rozwiązanie mogące generować problemy. Komputer, który stał się serwerem, musi być cały czas włączony, co oznacza, że pobierałby mnóstwo energii, niepotrzebnie generując dodatkowe koszty. Wybierając produkt dla swojej firmy, warto więc skorzystać z opcji profesjonalnego i efektywnego (także jeżeli chodzi o pobór energii) serwera, którego operatorem miałby być specjalnie wyszkolony pracownik, lub też osoba zatrudniona w innej firmie.
Istotne definicje
Aby dobrze zrozumieć artykuł i informacje w nim zawarte, warto przeczytać kilka uproszczonych definicji:
serwer to urządzenie lub oprogramowanie, które służy do przechowywania i przesyłania danych firmy,
serwer tower to niewielkie urządzenie serwerowe dla małych firm przypominające wyglądem komputer stacjonarny,
serwer blade to inaczej serwer kasetowy, który jest swoistą obudową z miejscem na wiele podzespołów i przynajmniej kilka serwerów,
serwer rack to urządzenie składające się z serwera lub serwerów oraz z dużej, charakterystycznej szafy przeznaczonej do pokoju serwerowego oraz wszystkich podzespołów niezbędnych do uruchomienia serwera,
serwerownia to pomieszczenia przeznaczone na przechowywanie serwerów firmowych wraz z osprzętem, na przykład w postaci systemów chłodzenia,
domena to adres strony www,
hosting to udostępnianie zasobów serwera przez konkretną firmę.
Znając te podstawowe zagadnienia, znacznie łatwiej będzie zrozumieć zawarte w artykule informacje, które mają służyć ułatwieniu firmom znalezienie idealnego dla nich sprzętu codziennego użytku.
Dlaczego serwer firmowy jest tak ważny?
Zarządzanie ważnymi danymi, ich bezpieczeństwo i możliwość korzystania z nich w dowolnej chwili jest niezwykle ważne niemal dla każdej firmy. Serwer to centrum przedsiębiorstwa, które pozwala nie tylko na przechowanie danych, ale też na przesyłanie ich między sobą, na wygodne użytkowanie poczty elektronicznej, czy też na korzystanie z oprogramowania do komunikacji online. W dzisiejszych czasach funkcjonowanie firmy bez profesjonalnego serwera nie jest możliwe. Jest to szczególnie istotny element, przede wszystkim w firmach średnich i dużych, w których płynny przepływ informacji jest podstawą wykonywania codziennych czynności przez wszystkich lub też przez większość pracowników. Należy wiedzieć, że firma, posiadając profesjonalny serwer, jest w stanie znacznie lepiej zarządzać danymi i zdecydowanie bardziej je zabezpieczać. Dobre serwery umożliwiają korzystanie z konkretnych systemów zabezpieczających, które sprawiają, że korzystanie z danych firmowych jest znacznie łatwiejsze.
Serwer baz danych umożliwia proste i szybkie przesyłanie danych między pracownikami. Bez niego należałoby to robić pocztą e-mail, której ograniczenia w niektórych przypadkach byłyby zbyt duże. Ponadto brak serwera sprawiłby, że zarządzanie firmą stałoby się naprawdę trudne. Profesjonalny serwer to możliwość korzystania z oprogramowania do inteligentnego zarządzania przedsiębiorstwem, czy też do kontroli relacji z klientem np. w systemach CRM. Dzięki niemu można też prowadzić kontrolę wszystkich posiadanych przez firmę komputerów, dokonując większości czynności zdalnie. Bez niego wszystkie operacje związane z aktualizacją systemu operacyjnego, poprawą wydajności sprzętu, czy też z naprawą konkretnych problemów, trzeba byłoby wykonywać fizycznie przy każdym sprzęcie z osobna.
Im więcej komputerów, tym bardziej liczy się posiadanie serwera. O ile samo istnienie w firmie tego rodzaju sprzętu lub oprogramowania jest istotne, o tyle równie ważne jest instalowanie w firmie jedynie serwerów profesjonalnych, charakteryzujących się wysoką wydajnością i wysoką jakością podzespołów zapewniających bezawaryjne działanie. Istotny jest także dostępny serwis techniczny, który pomaga firmie korzystać w sposób ciągłe z danego serwera, dostarczając przedsiębiorstwu możliwie najwyższej klasy usług.
Więcej na temat wykorzystania serwerów w przedsiębiorstwach przeczytasz tutaj: https://sebitu.pl/jak-wybrac-odpowiedni-serwer-dla-firmy-poradnik-zakupowy/
Serwer dla firmy – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Sprawność operacyjna firmy to priorytet, dlatego wybierając konkretny serwer, należy trzymać się świadomości, że musi to być sprzęt możliwie najlepszej jakości. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, jednakże wybierając serwer dla swojej firmy, należy też się kierować jego konkretnymi parametrami, które pozwolą na swobodne wykonywanie wszystkich założonych czynności do których został przewidziany. Ważne jest, aby dobrze określić podstawowe przeznaczenie serwera. Czy ma on np. obsługiwać skomplikowane bazy danych, czy też wspierać pracę grafików, a może stanowić serwer dla naszej strony www. Najważniejsze cechy determinujące możliwości sprzętu, to:
powierzchnia dysków, czyli ilość miejsca przeznaczonego na firmowe dane oraz sposób kontrolowania dostępu do danych (np. dyski SSD/SAS i kontroler SATA z odpowiednio dużym transferem),
wielkość pamięci operacyjnej (RAM),
karta graficzna,
sposób zabezpieczenia danych, w tym ewentualna macierz danych,
transfer, czyli ilość danych, jaką można przesyłać między komputerami roboczymi a serwerem i odwrotnie w danym czasie,
technologie dodatkowe, czyli programy ochronne poczty email, obsługiwane języki www, rodzaje zainstalowanych danych i inne,
wyposażenie serwera w kontrolery sprzętowe zapewniające automatyczne odtwarzanie danych po uszkodzeniu dysku,
system operacyjny jaki zostanie zainstalowany na serwerze.
Powyższe parametry należą do grupy podstawowych cech każdego serwera i to właśnie je należy brać pod uwagę, wybierając konkretne rozwiązania dla firmy. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie są to jedyne parametry określające użyteczność danego serwera. Występuje ich znacznie więcej, ale ich rodzaj i znaczenie to zależna właśnie od przeznaczenia serwera w konkretnej firmie. To pytanie trzeba sobie zawsze między zadań na samym początku.
Warto pamiętać, że kierować należy się jakością serwera, a nie jego ceną. Koszt zakupu serwera może się różnić w zależności od dostawcy, u którego dokonuje się jego zakupu. Należy więc najpierw znaleźć odpowiadający potrzebom firmy serwer, z następnie zakupić go u sprawdzonej, doświadczonej firmy z godną uwagi ofertą.
Jak wybór serwera wpływa na efektywność pracy?
Serwer, na którym zostanie np. postawiona firmowa strona internetowa, zainstalowana baza danych klientów czy np. program księgowy, staje się centralnym „mózgiem” firmy. Ma on ogromny wpływ na efekty pracy różnego rodzaju specjalistów firmy. Przede wszystkim serwer, powinien umożliwiać na płynne korzystanie z jego zasobów. Dobrze skonfigurowany powinien zapewniać wygodny dostęp do danych (plików, baz danych) oraz umożliwiać bezawaryjną pracę wielu osób. Tak naprawdę o serwerze powinniśmy nie myśleć na co dzień. Jego sprawa praca powinna być niezauważana przez większość pracowników firmy.
Jak wybrać serwer dla swojej firmy?
W zależności od konkretnych potrzeb przedsiębiorcy, można się zdecydować na wiele rodzajów serwerów. Mogą to być jedynie serwery poczty elektronicznej, serwery gry, czy też plików. Oprócz tego można trafić na serwer www, czy też serwery druku. Można też oczywiście łączyć kilka funkcjonalności w jednym sprzęcie. Wszystkie je, łączy jedna najważniejsza cecha: możliwość połączenia się z systemem firmy.
Serwer dla małej firmy to takie urządzenie lub oprogramowanie, które jest przede wszystkim niezawodne. Musi być też na tyle małe, aby zmieścić się w przestrzeni firmowej, niekoniecznie zaburzając jej aranżację wewnętrzną. W przypadku mniejszych firm, warto zdecydować się na serwer tower, który kupują przedsiębiorcy bez dostępu do szafy rack. Jest to niewielkie urządzenie, które wyglądem przypomina standardowy komputer stacjonarny. Serwery te są szybkie, ale przeznaczone przede wszystkim dla małych firm, które nie planują zwiększenia ilości swoich urządzeń.
Serwer dla średniej firmy powinien mieć już możliwość dopasowania się do jej rosnących potrzeb. Serwer blade będzie dobrą propozycją, ponieważ w zgrabnej wielkości skrzyni da się umieścić na tyle dużo podzespołów, że korzystanie z tego sprzętu jest niezwykle wygodne. Są to tak zwane serwery kasetowe. Są wydajne i nowoczesne, a w ich obudowie może się znajdować zarówno jeden, jak i wiele serwerów.
Serwer dla dużej firmy powinien być najbardziej zaawansowany również ze względu na dużą ilość przechowywanych danych, ale również ze względu na opcje umożliwiające ułatwienie pracy z nim oraz późniejszej rozbudowy. Serwer rack spełnia te i wiele innych wymagań, które pozwalają na płynną pracę przedsiębiorstwa. Serwer do szafy rack to urządzenia, czy raczej zespół urządzeń wydajnych i jednocześnie niezawodnych. Jest to sprzęt idealny dla większych firm, jednak w przypadku zwiększenia się ich potrzeb i jej dalszego rozwoju pozwala na płynną rozbudowę serwerów.
Więcej porad na temat wyboru serwera dla firmy znajdziesz pod adresem: https://sebitu.pl/jak-wybrac-odpowiedni-serwer-dla-firmy-poradnik-zakupowy/
Podsumowanie
Decydując się na zakup serwera firmowego, przedsiębiorca robi zdecydowany, mocny krok do lepszej przyszłości. Posiadanie serwera, determinuje płynne działanie wszystkich niezbędnych procesów umożliwiających codzienne wykonywanie firmowych obowiązków. Jednak mimo to należy pamiętać, że nie każdy serwer oferuje to samo. Wybierając konkretny model, należy zwrócić uwagę, czy ten należy do grupy serwerów tower, blade, czy też rack. Następnie należy wziąć pod uwagę jego podstawowe parametry, takie jak powierzchnia do zapisania danych firmowych, szybkość i ilość oferowanego transferu itd. Ponadto warto wybierać jedynie takie produkty, które są przeznaczone do pracy serwerowej. Próba uczynienia z komputera stacjonarnego, serwera, nawet dla małej firmy to zła droga. Komponenty komputera, a serwera są znacząco inne.
Dobry serwer firmowy powinien być dopasowany do potrzeb zarówno pod względem wielkości, jak i wszystkich zawartych w nim funkcjonalności. Należy dobierać taki sprzęt, aby w przypadku rozwoju była możliwość jego rozszerzenia, a nie zaistniała konieczność wymiany od razu sprzętu na inny. Oczywiście nie wszystko da się przewidzieć, jednakże akurat w przypadku serwerów warto zdać się na profesjonalistów, którzy pomogą dobrać sprzęt do aktualnych oraz przyszłych potrzeb firmy takich firma SEBITU.