Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła to innowacyjna, ekologiczna i opłacalna ekonomicznie technologia, która jest coraz częściej wykorzystywana w zakresie ogrzewania i chłodzenia budynków. Wyróżnia je wysoka efektywność, dzięki czemu zapewniają komfort cieplny przy jednocześnie bardzo niskim poborze energii elektrycznej. Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła, z których każdy posiada charakterystyczne cechy. Zatem jakie są rodzaje pomp ciepła i czym różnią się pomiędzy sobą?

Jak działają pompy ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które służy do zapewniania ciepła w budynku oraz do podgrzewania wody użytkowej. Może ona być także wyposażona w funkcję chłodzenia, dzięki czemu nie trzeba montować systemu klimatyzacji. Swoje działanie pompa ciepła opiera o odnawialne źródła energii, z których czerpie ciepło. Jest to tzw. dolne źródło energii, za które służyć może grunt, woda lub powietrze. Następnie ciepło poddawane jest różnym procesom termodynamicznym, transportowane i oddawane do instalacji grzewczej znajdującej się w pomieszczeniach.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Rodzaje pomp ciepła można sklasyfikować przede wszystkim ze względu na dolne źródło ciepła, z którego energię cieplną czerpie dane urządzenie. Wymienić można zatem:

  1. Powietrzne pompy ciepła wykorzystują energię cieplną znajdującą się w powietrzu atmosferycznym do ogrzewania lub chłodzenia budynków. Są to systemy najtańsze oraz najprostsze w montażu, a rozwój technologii sprawił, że działają wydajnie i zapewniają komfort cieplny użytkownikom nawet przy bardzo dużym spadku temperatur.
  2. Gruntowe pompy ciepła – pobierają energię cieplną zgromadzoną w gruncie. Są to urządzenia bardzo efektywne, ponieważ grunt stanowi stabilne źródło ciepła. Jego temperatura nie spada drastycznie poniżej 0 stopni Celsjusza nawet wraz z nastaniem siarczystych mrozów. Wymagają one jednak odpowiedniej przestrzeni na instalację kolektorów gruntowych.
  3. Wodne pompy ciepła korzystają z energii cieplnej z wód gruntowych. Są stosunkowo rzadko montowane ze względu na niewielką dostępność miejsc z odpowiednią jakością wody do instalacji pompy ciepła tego typu.

Rodzaje pomp ciepła różnią się sposobem pobierania ciepła oraz montażu, a także wydajnością oraz kosztami inwestycji. Wybór odpowiedniego typu pompy ciepła zależy od lokalizacji, warunków terenowych, dostępności zasobów energii oraz indywidualnych potrzeb użytkowników. Przed zdecydowaniem się na konkretny model warto przemyśleć decyzję uwzględniając różnorodne czynniki. 

Dobór odpowiedniej pompy ciepła – co ma znaczenie?

Wybór pompy ciepła to nie tylko decyzja o tym, skąd system ma pobierać energię cieplną. Istotne są także inne aspekty, takie jak zapotrzebowanie na moc grzewczą, efektywność energetyczna (współczynnik COP), posiadane funkcje, sposób montażu. Dla osób bez wiedzy i doświadczenia dopasowanie idealnego urządzenia może być trudne. Z tego powodu warto skorzystać z profesjonalnej pomocy firmy Nexenergy – https://nexenergy.pl/, która specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu odnawialnych źródeł energii.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *