Rezonans Magnetyczny głowy – precyzyjne narzędzie w diagnozie nowotworów

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Nowotwór to choroba wywołująca silne uczucie niepokoju, dlatego nic dziwnego że dąży się do tego by sam proces diagnostyczny, był dla pacjenta jak najmniej stresujący. Rezonans magnetyczny to bezbolesne, bezpieczne i dokładne badanie, które pomaga ocenić zmiany w obszarze głowy, stanowiąc niezastąpione wsparcie w rozpoznaniu i leczeniu. Czym jest rezonans magnetyczny głowy? Jakie ma znaczenie w diagnostyce nowotworów?

Czym jest rezonans magnetyczny głowy?

Rezonans magnetyczny głowy (ang. MRI – Magnetic Resonance Imaging) to doskonałe badanie obrazowe umożliwiające ocenę struktur wewnątrzczaszkowych. Badanie rezonansem magnetycznym wykorzystuje właściwości magnetyczne jonów wodoru obecnych w każdej komórce ciała. W zależności od tkanki jony oddają skierowaną na nie energię w postaci fal radiowych z różną szybkością. Obserwowanie zjawiska przy użyciu aparatury pozwala na zobrazowanie tkanek, a także rozróżnienie tkanek chorych od zdrowych.

Badanie jest bezpieczne, bezbolesne i może być stosowane wielokrotnie, gdyż nie dochodzi do napromieniania tkanek promieniami rentgenowskimi, jak na przykład podczas tomografii komputerowej.

Rezonans magnetyczny głowy – z kontrastem czy bez?

Decyzję o podaniu kontrastu zawsze podejmuje lekarz.

MRI bez kontrastu pozwala uwidocznić m.in. zmiany ogniskowe w tkankach miękkich głowy. Po podaniu kontrastu, zwiększa się czułość badania i uwidaczniane są także m.in. zmiany w naczyniach. Jeśli jednak lekarz zdecyduje o wykonaniu badania bez kontrastu – jego wartość diagnostyczna nadal pozostanie bardzo wysoka.

Czy rezonans magnetyczny wykryje nowotwór?

Badanie rezonansem magnetycznym jest niezwykle skuteczną metodą diagnostyczną w wykrywaniu różnego rodzaju nowotworów. Rezonans magnetyczny jest wykorzystywany powszechnie w diagnostyce zmian w głowie i uważany jest za jedno najważniejszych narzędzi diagnostycznych. Badanie powinno być wykonane u osób:

  • z narastającymi bólami głowy;
  • tracących wzrok bez uchwytnej przyczyny;
  • zaburzeniami pamięci;
  • zawrotami głowy;
  • nudnościami i wymiotami, pojawiającymi się zwłaszcza rano;
  • ciągłym uczuciem zmęczenia i obniżeniem sprawności umysłowej.

Należy pamiętać, że ostateczną decyzję dotyczącą tego, jakiego pacjenta należy skierować na MRI – podejmuje lekarz.

Rezonans magnetyczny – przeciwwskazania do badania

​​Wśród przeciwwskazań do wykonania MRI głowy, wymienia się:

  • rozruszniki serca;
  • implanty słuchowe oraz inne neurostymulatory;
  • pompy insulinowe;
  • metalowe odłamki w ciele.

Nowoczesne endoprotezy, implanty stomatologiczne, stałe aparaty ortodontyczne zwykle nie są przeciwwskazaniem do tego badania.

Chociaż badanie rezonansu magnetycznego należy do bardzo bezpiecznych i jest całkowicie bezbolesne, wiele osób obawia się go np. ze względu na lęk przed małym, zamkniętym pomieszczeniem – osoby cierpiące na klaustrofobię. W takich przypadkach wskazane jest wykonanie badania rezonansu magnetycznego w znieczuleniu ogólnym (sedacji). Dzięki tej metodzie pacjent śpi w trakcie badania, co pozwala na jego prawidłowe wykonanie.